Kontrolujte správné seřízení a těsnění oken

Správně seřízená a dobře utěsněná okna jsou pro bezproblémové fungování klíčová. Pokud je možné okna snadno otvírat i zavírat, nemusíte seřizování vůbec řešit. I proto se vyplatí svěřit instalaci a seřízení oken svěřit firmě, která se na tuto činnost specializuje. Pak budete mít jistotu, že jsou vaše okna dobře usazená v okenním rámu, optimálně seřízená a vhodně utěsněná. Společnost TOR Cheb vyvinula speciální podkladový profil Torenit, který je přímo určení pro instalaci oken.

V případě, že se rozhodnete seřídit si okna svépomocí, budete potřebovat imbusový klíč (nejčastěji velikost 4 mm). Samotné upravování usazení okenních křídel v rámu se pak provádí v horním a dolním závěsu plastového okna. Okna pak lze posunovat po vertikální i horizontální linii. V případě, že zaregistrujete jen lehké drhnutí, neměli byste seřízení oken odkládat. Včasnou úpravou okna v rámu předejdete jeho závažnějšímu poškození.

Dalším klíčovým aspektem pro bezproblémové fungování je výběr a kontrola těsnění oken, které má zásadní vliv na tepelně izolační vlastnosti okna. Těsnění by mělo být vyrobeno z kvalitní pryže nebo jiných těsnicích materiálů, které mají dlouhou životnost a zajistí, že se okna nebudou mlžit, rosit, způsobovat únik tepla a tepelné mosty. Proti degradaci a zpuchření těsnění oken také pomáhá pravidelné čištění neagresivními čisticími prostředky (ideální je například obyčejná mýdlová voda).

Péče o kování, rámy a další doplňky je dobrá prevence

Kování je neodmyslitelnou součástí oken a dveří, protože zajišťuje jejich bezproblémových chod. Běžně namáhaná plastová okna stačí promazat jednou za rok. Můžete použít běžně dostupný silikonový olej a aplikovat jej na plochy pohyblivých dílů, kde vzniká tření. U více namáhaných oken se pak vyplatí frekvenci promazávání zvýšit. Zanesené nebo zašpiněné kování se udržuje podobně jako těsnění. Stačí mýdlová voda, a pokud je kování opravdu hodně zanedbané, je možné použít denaturovaný líh. Přebytečnou kapalinu setřete savým hadříkem. V momentě, kdy kování drhne i po promazání, je nutné jej seřídit.

Okna a dveře jsou produkty, které se používají několikrát za den, a z podstaty věci tak není prakticky možné zabránit nejrůznějším šrámů, škrábancům, oděrkám, promáčklinám a dalším vadám na kráse. Stavební úpravy představují další situaci, kdy běžně dochází k poškození rámů či skel. Způsob opravy pak závisí na typu a závažnosti defektu. Drobné defekty mnoho lidí dokáže napravit svépomocí, u větších defektů se vyplatí oslovit specializovanou firmu, která má s repasemi a opravami oken i dveří bohaté zkušenosti a disponuje nejvhodnějšími pomůckami, materiály a přípravky.

Plastová okna jako praktická skládačka

Moderní plastová okna mají tu výhodu, že jsou složená z více dílů. To znamená, že když se jeden z nich rozbije a je poškozený, nejde opravit nebo repasovat, je možné ho jednoduše vyměnit. Standardně můžete vyplnit skleněné výplně, kování, těsnění a další doplňky. Jediný komponent, který je sám o sobě nenahraditelný, je okenní rám. Výhoda je, že drobnější úpravy a výměny si můžete udělat sami. A pokud se vám nechce, nemáte na to čas nebo nevíte, jak na to, vždy můžete kontaktovat okenářskou firmu, která za vás vyřeší servis a údržbu oken a dveří.

Komplexní údržba plastových oken

Co se mytí oken týče, lidé se obvykle dělí na dva tábory. Jedni tuto činnost bytostně nenávidí a druhým nevadí nebo je tato část úklidu dokonce baví. Plastová okna jsou velmi jednoduchá na údržbu. Stačí dodržet pár základních zásad a okna máte umytá během chvíle. Pravidelně mytá a udržovaná plastová okna mají dlouhou životnost a jejich údržba je mnohem snazší než například mytí dřevěných oken.

Na trhu existuje celá řada přípravků a pomůcek, které vaši práci usnadní. Pro běžný úklid si vystačíte s rozmývákem, hadříkem nebo houbičkou na nanesení přípravku, stěrkou, která nebude zanechávat při smývání saponátu čmouhy, a utěrkou, ideálně z mikrovlákna. Asi nejoblíbenější mycí prostředek je kombinace vlažné vody a speciálního přípravku na mytí oken.

Úspěch také ovlivňuje místo a počasí. Asi nikdo se nechce v letním parnu péct vlastní šťávě za prosklenou výplní, mžourat do ostrého slunečního světla, nebo mrznout u otevřeného okna v chladnějších měsících. Práci si ušetříte také tím, když budete okna mýt za vhodného počasí. Déšť „jen“ rychle zkazí vaše úsilí, ale mráz může vlhká okna poškodit, zvlášť pokud vlhkost zůstane ve spárách.

Stejně jako skleněné výplně, i rámy, těsnění a kování potřebují občas vyčistit. Sice to nemusíte dělat tak často, ale rozhodně byste na tyto komponenty neměli zapomínat. U rámů vsaďte na čisticí prostředky, které nepoužívají rozpouštědla nebo neobsahují mikročástice, abyste povrch rámu nepoškodili. Nezapomeňte také na odtokové drážky a otvory, ve kterých by se mohla usazovat voda a nečistoty, což je ideální prostředí pro plísně a jiné choroboplodné zárodky.

Větrání prodlužuje životnost plastových oken

Plastová okna mají tu výhodu, že se dají udržovat výrazně snadněji než okna dřevěná. Na druhou stranu musíte více dbát na těsnění, tepelnou výměnu mezi interiérem exteriérem a správné proudění vzduch, což jsou parametry, které mají dřevěná okna v podstatě přirozeně. Špatně utěsněná plastová okna jsou příčinou vzniku tepelných mostů, kvůli kterým teplo zevnitř uniká ven. Hrozí také riziko kondenzace vody, která způsobuje rosení oken i vlhkost zdiva, což vytváří ideální klima pro bujení plísní.

Pravidelnou údržbu a servis oken ovlivňuje také roční období a od něj se odvíjející větrání. Revizi si naplánujte ideálně na začátek podzimu anebo ještě lépe na začátek jara. Vždy záleží na konkrétní konfiguraci a lokalitě.

Na podzim okna důkladně prohlédněte nebo si je nechejte zkontrolovat, protože chladné měsíce představují u napojení vnější a vnitřní strany okna výrazně větší zátěž než jaro a léto. V zimě je extrémně důležitý způsob větrání. Odborníci doporučují větrat tak, že několikrát za den otevřete okna dokořán. Díky tomu snížíte riziko vzniku tepelný mostů, kondenzace vlhkosti, vzniku plísní nebo úniku tepla.

Během zimy jsou plastová okna nejvíce namáhaná, protože výkyvy teplot ovlivňují vlastnosti použitých materiálů, které se smršťují a zase roztahují. To může způsobile svěšení křídel oken, jejich drhnutí o rám, poškození kování a těsnění. Dobře opečovaná plastová okna vám budou sloužit dlouhá léta.