Správná montáž a seřízení

Dobře namontované okno zabrání průvanu a profukování studeného vzduch, pronikání vlhkosti nebo dokonce zatékání vody. Správně nastavené okno poznáte tak, že se dotýká okenního rámu pouze v místech, kde je těsnění, a lze ho snadno otvírat i zavírat. V případě, že na jeho otevření nebo zavření musíte vynaložit určitou sílu, případně drhne o okenní rám, je potřeba ho seřídit. 

Mějte ale na paměti, že je možné nastavit do optimální pozice pouze okno, které je dobře namontované. I proto se vyplatí svěřit montáž oken okenářským firmám. Zatímco správně namontované okno dokáže s pomocí imbusu nebo klíče seřídit i průměrně zručný člověk, špatně namontované okno často nedokáže vhodně nastavit ani ten nejzkušenější technik. 

Pokud zjistíte, že nová okna nefungují tak, jak by měla, nemusíte je hned reklamovat. Stačí oslovit firmu, která okenářské práce prováděla, aby k vám poslali specialistu, který okna odborně překontroluje. V případě, že máte starší okna a netroufnete si na seřizování oken sami, můžete si objednat pozáruční servis u původního dodavatele nebo jiné okenářské firmy. 

Pokles nebo posun okna

Vertikální posun okna, tedy jeho zvedání nebo snižování, patří k poměrně běžným závadám. Řešení je celkem jednoduché. Pokud máte takzvaně spadlé okno, které je poklesnuté na obou dvou stranách, je potřeba ho nadzdvihnout. Jedná se o jednoduchý úkol, který u správně namontovaného okna snadno zvládnete sami. Abyste okno nadzvedli, stačí sundat kryt ze spodního závěsu a do otvoru zasunout shora imbusový klíč. Křídlo posunete tak, že budete klíčem otáčet doleva, ve směru hodinových ručiček. 

Může také nastat situace, kdy křídlo okna drhne o horní stranu okenního rámu, a je potřeba ho posunout dolů. Postup je stejný jako u nadzvedávání okna. U snižování okna je jen potřeba točit imbusovým klíčem doprava, proti směru hodinových ručiček. U běžných plastových oken lze okno posouvat v rozmezí zhruba dva až tři milimetrů na obě strany.

Dalším obvyklým problémem, který vzniká každodenním používáním, bývá pokles okraje okna na straně, kde je klika. Pokleslý okraj okna nadzdvihnete tak, že do otvoru v kování na horní části okna vsunete imbusový klíč a otáčíte s ním. Otáčením klíče dolů okno nadzvedáváte, protože přitahujete horní část křídla k závěsu. Naopak otáčením klíče nahoru křídlo okna poklesává, protože ho odtlačujete od závěsu. I v tomto případě můžete okno posouvat v rozmezí dvou až třech milimetrů.

Nepodaří se vám svépomocí seřídit okna? Společnost TOR Cheb provádí kvalifikované opravy a repase oken a dveří.

Okno drhne o rám

Používáním oken může dojít k situaci, kdy křídlo okna drhne o rám na straně kliky nebo na straně závěsů. I tento problém zvládnete u správně namontovaných oken vyřešit snadno sami. Opět si vystačíte s imbusovým klíčem, kterým upravíte nastavovací mechanismus kování. Na spodním závěsu okna je kování, jehož součástí je zařízení, kterým je možné otáčet okno kolem horního závěsu o dva milimetry na obě strany.

V případě, že okno drhne na straně kliky, je potřeba ho posunout. Není ani nutné sundávat kryt závěsu, protože otvor na imbusový klíč se nachází z boční strany. Okno posunete směrem od kliky tím, že nastavovací šroub víc zašroubujete. Pokud vám okno drhne na straně pantů, posunete křídlo tak, že nastavovací šroub povolíte.

Problémy s rukojetí nebo klikou okna

Kliky a rukojeti patří k nejvíc používaným a namáhaným částem oken a dveří, proto se také nejčastěji vyskytují závady právě u nich. Může se stát, že klika nejde při zavírání otočit do své krajní polohy. To může být způsobeno tím, že okno drhne na straně kliky nebo je uvolněná rukojeť. Často se tak děje proto, že pojistka přesně nezapadá na protikus rámu. V takovém případě je postup stejný, jako ve výše popsaném případě, kdy okno drhne o rám. 

Pokud je problém způsobený tím, že je uvolněná rukojeť okna, je potřeba ji dotáhnout. Jedná se o zcela normální jev, protože šrouby se používáním uvolňují. Jednoduše sundáte krytku kliky a šrouby dotáhnete. Starou plastovou a opotřebenou kliku je možné vyměnit za novou, která bude fungovat bez problémů.

Nastavení oken na léto a na zimu

Aby okna fungovala tak, jak mají, a 100% plnila svou funkci, je potřeba je přizpůsobit změně ročních období a nastavit sezónní přítlak. Tuto možnost nabízejí všechny moderní okenní systémy, a i proto se investice do nových, správně namontovaných a seřízených oken vyplatí. Jako u všech způsobů seřizování, i v tomto případě vám bude stačit imbusový klíč. U některých oken můžete sezónní přítlak upravit i ručně. 

Utažením nebo povolením kování po obvodu okna změníte přítlak křídla na rám tak, aby odpovídal sezónnímu nastavení. V zimě je potřeba větší přítlak, kterého docílíte otočením seřizovacího čepu do vodorovné polohy. Pro slabší přítlak v létě seřizovací čep povolíte otočením do svislé polohy. Přítlak je určující pro to, jak bude okno těsnit. Správně nastavená okna zabrání úniku tepla, orosení okenních tabulek, vzniku vlhkosti a plísní a zajistí optimální cirkulaci vzduchu.  

Rosí se vám v zimě okna? Přečtěte si, jak zabránit rosení oken.